Deklaracja Misji ©

Grupy Rodzinne Nar-Anon są ogólnoświatową Wspólnotą dla tych, którzy dotknięci są uzależnieniem bliskiej osoby. W ramach programu Dwunastu Kroków – oferujemy naszą pomoc, dzieląc się doświadczeniem, siłą i nadzieją.

Deklaracja Wizji ©

Będziemy nieść posłanie nadziei na całym świecie, wszystkim tym, którzy są dotknięci uzależnieniem bliskiej im osoby.

Będziemy to robić poprzez:

  • uświadamianie im, że nie są już sami;

  • praktykowanie Dwunastu Kroków Nar-Anon;

  • zachęcanie do rozwoju poprzez pełnienie służb;

  • rozpowszechnianie Informacji Publicznej w szpitalach, instytucjach, internecie oraz

  • zmienianie własnego nastawienia.

Nar-Anon ©

Grupa rodzinna Nar-Anon jest przede wszystkim dla tych, którzy znają lub znali uczucie desperacji związane z problemem uzależnienia bliskiej osoby. My również przebyliśmy tę nieszczęśliwą drogę, lecz tu znaleźliśmy odpowiedzi, spokój i Pogodę Ducha.

Kiedy stajesz się częścią Wspólnoty, nie jesteś już sam, ale wśród prawdziwych przyjaciół, którzy rozumieją twój problem jak nikt inny. Uszanujemy Twoje zaufanie i anonimowość, ponieważ wiemy, że Ty uszanujesz nasze.  Mamy nadzieję dać Ci poczucie, że żadna sytuacja nie jest zbyt trudna i żadne nieszczęście nie jest zbyt wielkie, aby nie można było go przezwyciężyć.

Nasz program, który nie jest religijny, lecz duchowy, opiera się na Dwunastu Krokach Nar-Anon. Przekonaliśmy się, że praca nad tymi Krokami przynosi rozwiązania na praktycznie każdy problem. Zachęcamy Cię do poważnego potraktowania tego Programu i jego Dwunastu Kroków. Jest on dla nas tak samo pomocny, jak Program Anonimowych Narkomanów dla uzależnionych. Prosimy tylko o mądrość i odwagę, aby zobaczyć siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy, by zadbać o siebie z pomocą Siły Wyższej, jakkolwiek Ją pojmujemy oraz o łaskę, aby przestać ograniczać naszych uzależnionych i nie próbować ich zmieniać, nadal ich kochając.

Zachowaj otwarty umysł i uczestnicz w mityngach tak często, jak to możliwe. Nie krępuj się wypowiadać. Pytania możesz zadawać po mityngu. Szybko poznasz nowych przyjaciół i poczujesz się częścią grupy.

Kiedy zrozumiemy, że uzależnienie jest chorobą i zdamy sobie sprawę z tego, że jesteśmy bezsilni wobec niej, a także wobec życia innych ludzi, jesteśmy gotowi zrobić coś pożytecznego i konstruktywnego z własnym życiem. Wtedy i tylko wtedy, będziemy mogli pomóc innym.

(Fragment pochodzi z: „POWITANIE OSOBY NOWOPRZYBYŁEJ“)

Czym jest Nar-Anon? ©

Grupy Rodzinne Nar-Anon są ogólnoświatową Wspólnotą dla tych, którzy dotknięci są uzależnieniem bliskiej osoby. W ramach programu Dwunastu Kroków - oferujemy naszą pomoc, dzieląc się doświadczeniem, siłą i nadzieją. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest to, że mamy wśród bliskich lub przyjaciół osobę z problemem uzależnienia. Nasz program zdrowienia został zaadaptowany z NA. Korzystamy z naszych Dwunastu Kroków, Dwunastu Tradycji i Dwunastu Koncepcji.

Czym jest Grupa Rodzinna Nar-Anon?

Członkowie dzielą się swoimi doświadczeniami, siłą i nadzieją podczas cotygodniowych mityngów, które zwykle odbywają się w takich miejscach jak ośrodki terapeutyczne i domy kultury, szpitale, kościoły lub lokalne kluby Dwunastu Kroków.

Jak mogę dołączyć do Nar-Anon? a Nar-Anon?

Dołączanie jest proste — wystarczy wziąć udział w mityngu. Nie ma żadnych składek ani opłat. Jedynym warunkiem członkostwa jest występowanie problemu uzależnienia u bliskiej osoby lub przyjaciela. Nigdy nie jesteśmy powiązani z żadną inną organizacją ani podmiotem zewnętrznym.

Biuletyny

Na stronie Biuletynu, znajdziesz zbiór tekstów o zdrowieniu w Nar-Anon, napisanych przez członków.

Czy pomoc profesjonalna jest dostępna?

Nar-Anon jest nieprofesjonalną wspólnotą, której członkowie dzielą się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją w rozwiązywaniu wspólnych problemów. Nauczyliśmy się unikać stawania na drodze zdrowienia osoby uzależnionej. Nar-Anon nie zastępuje ani nie zapewnia profesjonalnego leczenia.

Uczestnictwo w Grupie ©

Na mityngach Nar-Anon w danym momencie mówi tylko jedna osoba. Każdy może wyrazić swoją opinię podczas dzielenia się. Nie angażujemy się w dyskusję, debatę czy wymianę zdań. Nie komentujemy, nie poprawiamy ani nie oceniamy innych, którzy się dzielą. To, co jest prawdą dla jednego, może nie być prawdą dla drugiego. Możesz po prostu swobodnie słuchać. Nie jesteśmy tu po to, aby rozmawiać o problemach osoby uzależnionej, ale aby skupić się na nas samych i naszym własnym zdrowieniu. Jeśli masz pytania, możesz zostać po mityngu, aby porozmawiać z innymi, a w ciągu tygodnia możesz też skorzystać z listy telefonicznej.

Datki są dobrowolne

Nasza Siódma Tradycja w Nar-Anon mówi: „ Każda grupa powinna być całkowicie samowystarczalna i nie powinna przyjmować dotacji z zewnątrz”. Ponieważ wszystkie składki są dobrowolne, każdy członek może przekazać tyle, na ile go stać, kiedy podawany jest koszyk. Fundusze Grupy są wykorzystywane na zakup literatury, opłacanie czynszu za miejsce mityngów i okresowe darowizny na rzecz swojego Okręgu, Regionu i Biura Służb Światowych (WSO). Grupa może również zdecydować się na zakup poczęstunku i zaopatrzenia.

Rodzaje mityngów

Ponieważ każda grupa jest autonomiczna, może decydować, poprzez sumienie grupy, jak będą prowadzone jej mityngi. Jednak zawsze odbywa się to w zgodzie z Tradycjami Nar-Anon. Mityngi mogą być prowadzone poprzez dzielenie się doświadczeniem w grupie, studiowanie Kroków i/lub Tradycji, mityngi tematyczne, mityngi spikerskie.

Tutaj mówimy językiem Nar-Anon

Możesz zauważyć, że członkowie Nar-Anon mają swój własny język. To jeden z powodów, dla których prosimy członków, aby wracali. Na początku nowe słowa i wyrażenia, które usłyszysz, mogą wydawać Ci się obce. Poznasz Kroki, Tradycje i hasła, a w naszej literaturze Nar-Anon znajdziesz pomocne informacje. Czasami możesz się zastanawiać, dlaczego te same teksty są powtarzane na każdym mityngu. W miarę dalszego uczestniczenia w mityngach, przekonasz się, że te czytania i hasła staną się częścią twojego codziennego zdrowienia.

Służba w Groupie

Członkowie mogą pełnić służby w swojej grupie przed mityngiem, pomagając w ustawieniu krzeseł, rozłożeniu literatury, podawaniu poczęstunku i sprzątaniu po zakończeniu mityngu. Po pewnym czasie uczestniczenia w mityngach możesz chcieć prowadzić mityng, pełnić służbę Sekretarza Grupy, Skarbnika lub Reprezentanta Grupy (RG). Odkryliśmy, że pełnienie służby było pomocne w naszym zdrowieniu.

Zasady Nar-Anon ©

Jesteśmy programem 12 Kroków stworzonym, by pomagać bliskim i przyjaciołom osób uzależnionych zdrowieć ze skutków życia z uzależnionym bliskim lub przyjacielem.Nasz program zdrowienia opiera się na Dwunastu Krokach i Dwunastu Tradycjach Nar-Anon. Jedynym wymogiem, aby zostać członkiem i uczestniczyć w mityngach Nar-Anon jest to, że istnieje problem narkotyków lub uzależnienia u bliskiej osoby lub przyjaciela. Nie jesteśmy związani z żadną inną organizacją ani podmiotem zewnętrznym.

Dwanaście Kroków ©

1. Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec osoby uzależnionej, że straciliśmy kontrolę nad własnym życiem.

2.     Uwierzyliśmy, że Siła większa od nas samych może przywrócić nam równowagę wewnętrzną.

3.     Podjęliśmy decyzję, aby powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga – jakkolwiek Go pojmujemy.

4.     Przeprowadziliśmy wnikliwy i odważny obrachunek moralny własnego życia.

5.     Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.

6.     Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od tych wszystkich wad charakteru.

7.     Pokornie prosiliśmy Go, aby zaradził naszym niedoskonałościom.

8.     Sporządziliśmy listę wszystkich osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.

9.     Zadośćuczyniliśmy osobiście tym, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem sytuacji, gdy zraniłoby to te lub inne osoby.

10.  Prowadziliśmy nadal obrachunek osobisty, natychmiast przyznając się̨ do popełnianych błędów.

11.  Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do umocnienia świadomego kontaktu z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas oraz o siłę do jej spełnienia.

12.  Przebudzeni duchowo w wyniku realizacji tych Kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym i stosować te zasady we wszystkich naszych sprawach.

Dwanaście Tradycji ©

Nasze doświadczenie grupowe sugeruje, że jedność Grup Rodzinnych Nar-Anon zależy od przestrzegania tych Tradycji.

1.  Nasze wspólne dobro powinno być najważniejsze; osobisty postęp większości zależy od jedności.

2.   Autorytetem dla naszej grupy jest jedynie - kochający Bóg, jakkolwiek wyraża się On w sumieniu naszej grupy. Nasi liderzy są jedynie zaufanymi Służebnymi - oni nie rządzą.

3.  Bliscy uzależnionych, którzy spotykają się, aby wzajemnie sobie pomagać, mogą nazywać się Grupą Rodzinną Nar-Anon, o ile jako grupa nie mają żadnych innych powiązań. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest to, że mamy wśród bliskich lub przyjaciół osobę z problemem uzależnienia.

4.  Każda grupa powinna być niezależna, z wyjątkiem spraw, które dotyczą innych Grup Rodzinnych Nar–Anon lub NA jako całości.

5.  Każda grupa Nar-Anon ma jeden główny cel: pomagać rodzinom osób uzależnionych. Robimy to poprzez praktykowanie Dwunastu Kroków Nar-Anon, wspieranie i rozumienie naszych bliskich uzależnionych oraz przyjmowanie i okazywanie zrozumienia rodzinom osób uzależnionych.

6.  Nasze Grupy Rodzinne nigdy nie powinny popierać, finansować ani użyczać nazwy żadnym zewnętrznym przedsięwzięciom, ażeby problemy związane z finansami, majątkiem czy prestiżem, nie odrywały nas od głównego celu duchowego. Jednak jako oddzielna jednostka, zawsze powinniśmy współpracować ze Wspólnotą Anonimowych Narkomanów.

7.   Każda grupa powinna być całkowicie samowystarczalna i nie powinna przyjmować dotacji z zewnątrz.

8.  Praca na Dwunastym Kroku powinna na zawsze pozostać nieprofesjonalna, lecz nasze biura służb mogą zatrudniać niezbędnych pracowników.

9.   Nasze grupy jako takie, nigdy nie powinny stać się organizacją, możemy jednak tworzyć służby i komitety bezpośrednio odpowiedzialne wobec tych, którym służą.

10.  Grupy Rodzinne Nar-Anon nie wyrażają opinii w sprawach spoza wspólnoty, aby nasza nazwa nigdy nie została uwikłana w publiczne polemiki.

11.  Nasz wizerunek publiczny opiera się na przyciąganiu, a nie reklamowaniu; zawsze powinniśmy zachowywać osobistą anonimowość wobec prasy, filmu, internetu oraz innych form środków masowego przekazu. Ze szczególną troską powinniśmy chronić anonimowość wszystkich członków NA.

12.  Anonimowość stanowi duchową podstawę wszystkich naszych Tradycji, przypominając nam zawsze o stawianiu zasad ponad osobistymi przekonaniami.

Dwanaście Koncepcji Służb Nar-Anon ©

Tak jak wolność jednostki ma źródło w Dwunastu Krokach, a wolność grupy rodzi się z Dwunastu Tradycji, tak wolność struktury Służb rozkwita z Dwunastu Koncepcji.

1.  Dla realizacji głównego celu naszej wspólnoty, Grupy Rodzinne Nar-Anon połączyły się, aby stworzyć Strukturę,

która rozwija, koordynuje i utrzymuje służby w imieniu Nar-Anon jako całości.

2.  Autorytetem dla służb Nar-Anon są Grupy Rodzinne Nar-Anon i na nich spoczywa ostateczna odpowiedzialność za te służby.

3.  Grupy Rodzinne Nar-Anon przekazują służbom działającym w strukturze uprawnienia niezbędne do pełnienia powierzonych im obowiązków.

4.  Skuteczność liderów jest wysoko ceniona w Nar-Anon. Przy powierzaniu służb powinny zostać dokładnie rozważone predyspozycje kandydatów.

5.  Przy każdym zadaniu powierzonym w strukturze służb należy dokładnie zdefiniować zakres decyzyjności i odpowiedzialności.

6.  Sumienie grupy jest duchowym narzędziem, za pomocą którego zapraszamy kochającą Siłę Wyższą do wpływania na nasze decyzje.

7.  Wszyscy członkowie struktury służb ponoszą pełną odpowiedzialność za decyzje swoich zespołów i powinni mieć możliwość pełnego uczestniczenia w procesie podejmowania decyzji.

8.  Regularna, dwustronna komunikacja jest niezbędna dla spełnienia tych Koncepcji oraz uczciwości i skuteczności naszych służb.

9.  Wszystkie zespoły w strukturze służb są zobowiązane do uważnego rozważenia każdego punktu widzenia w procesie podejmowania decyzji.

10.  Każdy członek struktury służb może zwrócić się o zadośćuczynienie osobistej szkody, bez obawy przed napiętnowaniem.

11.  Fundusze Nar-Anon są przeznaczane na realizowanie głównego celu, jakim jest niesienie posłania; należy nimi odpowiedzialnie zarządzać.

12.  Zgodnie z duchową naturą Nar-Anon, nasza struktura powinna zawsze opierać się na służbie a nie na zarządzaniu.

Anonimowość

Z doświadczenia naszych grup wynika, że podstawą wszystkich – jak określa nasza Tradycja Dwunasta – naszych Tradycji jest anonimowość. Istnieją trzy aspekty anonimowości: anonimowość poza Nar-Anon, anionowość wewnątrz wspólnoty oraz anonimowość, która wspomaga nas w rozwoju osobistym.

Chronimy anonimowość innych we wspólnotach Nar-Anon/Narateen i NA. Oznacza to nieujawnianie nikomu, nawet krewnym, przyjaciołom i innym członkom, kogo widzimy i co słyszymy na mityngu.

Zapewnienie anonimowości jest niezbędne w naszych wysiłkach pomagania innym rodzinom i przyjaciołom osób uzależnionych, a Dwunasta Tradycja przypomina nam, że duchowa podstawa zasad Nar-Anon i Narateen znajduje się w równości wyrażonej w anonimowości. Nasze zasady są ważniejsze od osobistych przekonań.

(Fragment pochodzi z: „Przewodnik dla Służb Lokalnych” 8-1 - 8-2)

Światowe Komitety Służb

Światowe Komitety Służb są bezpośrednio odpowiedzialne przed BOT (Rada Powierników), jak zaznaczono w Koncepcji Piątej, który z kolei jest bezpośrednio odpowiedzialny przed Światową Konferencją Służb. Zgodnie z Koncepcją Czwartą, cechy skutecznych liderów, takie jak pokora, uczciwość, wiarygodność i silne zaangażowanie w otwartą komunikację, są niezbędne, aby zostać członkiem Światowego Komitetu Służb. (Fragment pochodzi z: Przewodnik Służb Światowych, str. 35)

Budżet i Finanse

Komitet ds. Budżetu i Finansów prowadzi stały przegląd spraw finansowych NAFGH, Inc. Korzystając z tych informacji, Komitet ma obowiązek przedstawić WSO, Komitetowi Wykonawczemu lub Radzie Powierniczej odpowiednie zalecenia dotyczące spraw finansowych.

Konferencja

Komitet ds. Konferencji koordynuje wszystkie aspekty Światowej Konferencji Służb. Komitet przygotowuje i rozsyła zaproszenia na Konferencję, przyjmuje i analizuje wnioski do RAK (Raport Agendy Konferencji) oraz potwierdza, że wszystkie wnioski spełniają kryteria umieszczenia w RAK przed  ich rozesłaniem.

Human Resource (Zasoby Ludzkie)

Komitet ds. Zasobów Ludzkich sprawdza kandydatów ubiegających się o członkostwo w Radzie Powierniczej i przesyła listę osób o najbardziej odpowiednich kwalifikacjach do Światowej Konferencji Służb do rozpatrzenia i głosowania na Konferencji.

Literatura

Komitet ds. Literatury zbiera, opracowuje, recenzuje i redaguje literaturę, która ma być przedstawiona do zatwierdzenia przez wspólnotę. Obejmuje to literaturę dotyczącą zdrowienia, służby, Informacji Publicznej i inną literaturę opracowaną zgodnie z sugestiami wspólnoty.

Narateen ©

Komitet ds. Narateen wspiera rozwój Narateen. Odbywa się to poprzez zachęcanie do wspierania Narateen przez regiony i okręgi poprzez wspólne i indywidualne wydarzenia i działania (np. konwencje, dni jedności, zbiórki pieniędzy, weekendy Narateen).

Biuletyn

Komitet ds. Biuletynu wydaje kwartalny biuletyn dla wspólnoty Nar-Anon. Dba o to, by biuletyn wyrażał przesłanie Nar-Anon o zdrowieniu, informował o działalności wspólnoty oraz zawierał informacje o nadchodzących wydarzeniach na świecie.

Informacja Publiczna

Komitet ds. Informacji Publicznej niesie posłanie nadziei Nar-Anon na całym świecie. Odbywa się to poprzez opracowywanie i kompilowanie materiałów informacyjnych, stosowanych do podnoszenia świadomości w społeczństwie o programie Nar-Anon.

Taktyka i Przewodniki

Komitet ds. Taktyki i Przewodników bada i opracowuje oraz analizuje wszystkie taktyki i przewodniki proponowane do zatwierdzenia przez Wspólnotę na Światowej Konferencji Służb. Aktualizuje istniejące zasady i wytyczne zgodnie z zaleceniami po każdej Światowej Konferencji Służb.

Tłumaczenia

Zadaniem Komitetu ds. Tłumaczeń jest udzielanie pomocy podkomitetom językowym poprzez stworzenie centrum tłumaczeń literatury zatwierdzonej na Konferencji.  Komitet nie zajmuje się tłumaczeniem literatury.  Podkomitety językowe dokonują tłumaczeń, które zapewniają, że tłumaczenia są utrzymane w duchu posłania Nar-Anon, jak również sprawdzają czy  zachowano Dwanaście Kroków, Dwanaście Tradycji i Dwanaście Koncepcji Służb Nar-Anon.

Strona Internetowa

Komitet ds. Strony Internetowej jest odpowiedzialny za prowadzenie strony internetowej wspólnoty, dbanie o to, by jej zawartość była zgodna z Dwunastoma Tradycjami i zawierała aktualne informacje dla naszych członków, zaufanych służebnych, profesjonalistów i opinii publicznej.

Konwencja Światowa

Komitet ds. Konwencji planuje i organizuje Światową Konwencję Nar-Anon we współpracy ze Światową Konwencją NA. Komitet ściśle współpracuje z rejonowym lub regionalnym komitetem służby miasta gospodarza, jeżeli taki istnieje, w przygotowaniu wydarzenia.

(Pełny opis Światowych Komitetów Służb znajduje się w Przewodniku dla Służb Światowych.)

Do zaniepokojonego nastoletniego członka rodziny lub przyjaciela

Jeśli znalazłeś dowody lub podejrzewasz, że ktoś bliski może mieć problem z narkotykami, my w Narateen wiemy, jak się czujesz. Pamiętamy, że czuliśmy się samotni, przestraszeni i zdezorientowani, gdy odkryliśmy, że przyjaciel lub członek rodziny zażywa narkotyki. Rozumiemy to, jak mało kto. Przez chwilę niektórzy z nas starali się ignorować nasze podejrzenia. Za bardzo baliśmy się zadawać pytania z powodu tego, co mogłoby się stać, gdybyśmy to zrobili. Gdy sytuacja się pogarszała, stawaliśmy się coraz bardziej szaleni. Wygląda na to, że nasze próby pomocy nie poprawiły sytuacji. Staliśmy się coraz bardziej zdenerwowani i zdesperowani.

Przychodząc na mityngi Narateen, dowiadujemy się, że uzależnienie od narkotyków to choroba. To nie nasza wina, że ​​nasi przyjaciele lub bliscy się uzależnili. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich działania. Potrzebujemy pomocy tak samo jak osoby uzależnione. Dla osób uzależnionych, poszukujących pomocy dostępne są programy wychodzenia z uzależnienia od narkotyków. Jednak Narateen jest przeznaczony dla nas – nastoletniego brata, siostry, dziecka czy przyjaciela osoby uzależnionej.

Cotygodniowe mityngi Narateen odbywają się regularnie przez cały rok. Zachęcamy do udziału w naszych mityngach. Ponieważ jest to program anonimowy, używamy tylko naszych imion. Uczestnictwo nie wiąże się z żadnymi opłatami ani obowiązkami. Nie będziesz zmuszony do zabrania głosu, ale możesz zadawać pytania po mityngu. Rozumiemy, jak się czujesz. To wielka ulga dowiedzieć się, że istnieją skuteczniejsze sposoby radzenia sobie z tą chorobą. Nie jesteśmy już sami.

Więcej informacji: www.nar-anon.pl